علت سوختن فیوز ماشین

علت سوختن فیوز ماشین


علت سوختن فیوز ماشین

فیوز خودرو پیش مرگ قسمت های مختلف برقی است، پس همیشه سعی کنید تعدادی فیوز با آمپرهای مختلف را در خودروی تان داشته باشید تا در صورت بروز ایراد، فوراً آن را تعویض کنید. که در این به علت سوختن فیوز ماشین پی خواهیم برد

فیوز خودرو نقش بسیار مهمی در عمر سیستم های مختلف خودرو دارد و به نوعی پیش مرگ آنها می شود. فیوز خودرو به عنوان محافظی برای سیستم های برقی خودرو است. جریان برقی که از سمت باتری به سمت قسمت های مختلف برقی مثل لامپ ها فرستاده می شود، ابتدا از فیوز عبور می کند، چنانچه ولتاژ برق همراه با نوسانات بوده یا شدت جریان آن بیش از حد طبیعی باشد، به محض ورود به فیوز از عبور آن جلوگیری می شود. جلوگیری از جریان و ولتاژ نامناسب به معنی تنظیم آن است؛ در صورتی که نوسانات جریان برق بیش از اندازه مخرب بوده و قابل کنترل نباشد، فیوز می سوزد. تعداد فیوزهای خودروهای سبک بین 10 تا 30 عدد و تعداد فیوزهای خودروهای سنگین بین 10 تا 100 عدد متغیر است.

بررسی جعبه فیوز و سالم بودن فیوزها اولین راهی است که پس از خرابی هر یک از قسمت های الکتریکی به ذهن می رسد. البته ممکن است اشکال به وجود آمده مربوط به خراب شدن خود قطعه یا مدار آن باشد؛ اما بررسی جعبه فیوز تقریباً راحت ترین کاری است که راننده ی بی تجربه ی خودرو هم می تواند انجام دهد. اگر در حال حاضر در چنین موقعیتی قرار دارید و می خواهید بدانید فیوزها سالم هستند یا نه، باید علائم سوختن فیوز خودرو را بدانید.

واشر سر سیلندر چیست
بخوانید

جعبه فیوز بیشتر خودروها در داخل کابین و زیر فرمان تعبیه شده است؛ اما خودروهایی که جعبه فیوزشان در داخل داشبورد یا زیر کاپوت جلو باشند هم وجود دارند.

علائم سوختن فیوز خودرو

فیوز خودرو انواع مختلفی دارد اما رایج ترین نوع آن که در جعبه فیوز بیشتر خودروها به کار رفته است، فیوز مستطیلی است. فیوز مستطیلی از دو پایه ی فلزی و یک روکش غیر رسانا تشکیل شده است. چنانچه فیوز سوخته باشد، رنگ پایه ها یا روکش آن با تغییر رنگ و تیرگی همراه است. گاهی اوقات روکش ها شیشه ای و شفاف هستند، اگر این مدل را جلوی نور بگیرید، متوجه سوختن یا قطعی مدار داخلی آن می شوید. روکش های مات به طور معمول، بعد از اتصالی و سوختن، سیاه می شوند. آب شدن نوار فلزی داخل قاب و یا ایجاد شکستگی روی آن نیز از دیگر علائم سوختن فیوز خودرو است

ممکن است بعضی از فیوزها به صورت مشترک برای چند قسمت مورد استفاده قرار بگیرند. در چنین مواقعی، اطمینان از صحت عملکرد این قطعات کمی سخت تر است. برای این که متوجه شوید فیوز مشترک بین چند قسمت الکترونیکی به علت خرابی یا اتصالی کدام قسمت سوخته است، باید همه ی اتصالات دستگاه های مربوط به آن فیوز را قطع کنید. پس ابتدا فیوز سالمی را جایگزین کنید و سپس یک به یک، دستگاه را وصل کنید تا ببینید، فیوز با اتصال کدام قسمت، اتصالی می کند و می سوزد.در پایین به علت سوختن فیوز ماشین اشاره می کنیم.

علائم 

نامرغوب بودن مواد اولیه در ساخت فیوز؛

کاربرد و انواع باتری خودرو
بخوانید

خراب شدن دینام؛

باتری به باتری کردن غیر اصولی خودرو؛

بروز اتصالی یا قطعی در اتصالات و سیم کشی سیستم برق رسانی؛

اتصال غیر استاندارد تجهیزات جانبی به خودرو (به صورت مستقیم)؛

اضافه شدن تجهیزات و سیستم هایی به خودرو و وارد آوردن فشار بیش از حد به سیستم برقی آن مثل سیستم صوتی با آمپر بالا و چراغ های پرنور غیر استاندارد؛

نحوه ی تعویض فیوز خودرو

اگر به جعبه ی فیوز نگاه کنید، متوجه می شوید که بعضی از آنها شماره گذاری شده اند. این ترفند باعث می شود در هنگام خرابی، شماره ی مربوط به فیوز ناسالم را برداشت و به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کرد. در دفترچه ی راهنما درباره ی فیوزهای شماره دار و اینکه مربوط به کدام قسمت هستند، توضیحاتی آورده شده است. با انطباق شماره ی فیوز دفترچه و جعبه فیوز متوجه می شوید که کدام  قسمت الکتریکی خودرو خراب شده است. اطلاعاتی مثل نام، عملکرد، میزان ولتاژ و محل قرار گرفتن فیوزها هم در دفترچه ی راهنما وجود دارد.

دقت داشته باشید که آمپر فیوز انتخابی شما با آمپر فیوزی که از جعبه جدا می کنید، یکی باشد. اگر آمپر فیوز جایگزین بالاتر از آمپر فیوز قبلی باشد، ممکن است بخش های دیگر هم اتصالی کنند و وسعت خرابی بیشتر از قبل باشد. استفاده از فیوزی با آمپر پایین تر هم باعث می شود دوباره با این مشکل سوختن فیوزها مواجه شوید. برای مثال، اگر فیوز سوخته، 30 آمپری بود، باید فیوز سالمی که جایگزین می کنید هم 30 آمپری باشد. در مواردی مشاهده شده است که استفاده از فیوز غیراستاندارد منجر به آتش سوزی در خودرو شده است.

امداد خودرو تبریز - خودرو بر تبریز - حمل خودرو تبریز -
بخوانید

بیرون آوردن و جا زدن فیوزها را با انبر یا گیره ی مخصوص آن انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع